معرفی

کشور ترکیه یکی از کشورهای آسیایی – اروپایی می باشد و به کشور فراقاره ای در اوراسیا معروف است. همسایگان ترکیه کشورهای ایران، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، عراق، سوریه، یونان و بلغارستان هستند. کشور ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد که از یک طرف دریای سیاه از طرفی دریای مرمره و دریای اژه و مدیترانه می باشند. راه ارتباطی این دریاها به دریای آزاد از طریق دو تنگه ی بسفر و داردانل می باشد.

پایتخت ترکیه استانبول است که بزرگ ترین و مهم ترین شهر این کشور به شمار می رود. کشور ترکیه یکی از کشورهایی ست که باعث شده سالانه جمعیت زیادی برای مهاجرت به این کشور سفر کنند که راه های مختلفی برای این منظور وجود دارد. ثبت شرکت یکی از بهترین روش هایی ست که می توان برای اقامت در ترکیه انتخاب کرد.

ثبت شرکت در ترکیه

ترکیه دلایل زیادی برای جذب سرمایه گذاری و اقامت دارد از جمله شرایط اقتصادی رو به رشد، مزایای تشویقی در ترکیه از طریق ثبت شرکت، نرخ مالیاتی که نسبت به سود سالانه، اخذ پاسپورت ترکیه از طریق ثبت شرکت، در کشور ترکیه برای انجام هرگونه فعالیت تجاری اعم از باز کردن سوپرمارکت، رستوران، مغازه و… نیاز به ثبت شرکت می باشد.

البته این قانون در مورد اتباع خارجی صدق می کند که با انجام هرگونه کسب و کار در ترکیه نیاز به تاسیس شرکت دارند. در ترکیه به دلیل اقتصاد رو به جلو جذب سرمایه گذاری و کارآفرینی برای اتباع خارجی فراهم شده و باعث مهاجرت اتباع کشورهای مختلف از جمله ایران باشد.

در شرایط کنونی تاجران ایرانی با تاسیس شرکت و یا ثبت شرکت هلدینگ در ترکیه می توانند آن بخش از فعالیت خود را با دیگر کشورها که در ایران قادر به انجام آن نبودند از این طریق انجام دهند و به تجارت خود ادامه دهند. به طور مثال زمانی که یک تاجر در کشور ترکیه شرکت ثبتی داشته باشد می تواند کالاهای مورد نیاز خود را از سایر کشورها خریداری کند و پس از رسیدن محموله ها به گمرکات ترکیه آن را به ایران ارسال کند یا در همان ترکیه نگهداری کند حتی می تواند با نام شرکت خود کالاها را به کشورهای دیگر از طریق ترکیه صادر کند.

از طرفی می توانید با توجه به موضوع اساسنامه خود به فعالیت های تجاری، تولیدی، اقتصادی و بازرگانی خود مشغول باشید.

با ثبت شرکت در ترکیه اقامت یکساله داده می شود.
جهت ثبت شرکت خود در ترکیه با ما تماس بگیرید

انواع ثبت شرکت در کشور ترکیه

در کشور ترکیه همانند ایران انواع شرکت های مختلفی وجود دارند که با توجه به موضوع فعالیت و میزان سرمایه می توان آنها را انتخاب کرد:

 1. شرکت سهامی

 2. شرکت با مسئولیت محدود

 3. شرکت تضامنی

 4. شرکت مختلط

 5. موسسات مالی(صرافی ها)

شرکت سهامی

طبق قوانین تجارتی ترکیه همانند ایران ۲ نوع شرکت سهامی وجود دارد، سهامی خاص و سهامی عام که تفاوت این دو نوع شرکت در تعداد سهامداران آنان می باشد به این معنا که در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران زیر ۲۵۰ نفر است و در شرکت سهامی عام بیشتر از ۲۵۰ نفر می باشد و با این تفاوت که حداقل میزان سرمایه شرکت سهامی خاص در ترکیه ۲۸۰۰ دلار آمریکا است و در شرکت سهامی عام حداقل میزان سرمایه اولیه ۵۶۰۰ دلار آمریکا.

مسئولیت هر یک از شرکا در شرکت های سهامی به عهده ی خودشان است و با توجه به میزان سهامشان در شرکت در قبال دیون و قروض مسئولند. باید بدانیم که هر یک از شرکا به هر اندازه که می خواهند می توانند در شرکت سهم بخرند و محدودیتی از این بابت ندارند. جلسات مجامع عمومی هیئت مدیره و سهامداران طبق قانون تجارت ترکیه باید الزامی در حضور وزارت بازرگانی ترکیه برگزار شود.

شرکت با مسئولیت محدود

طبق قانون تجارت ترکیه این نوع شرکت را می توان حداقل با دو و حداکثر با ۵۰ نفر شریک ثبت کرد تبصره این ماده قانونی این است که حتی می توان شرکت را به صورت تک مدیرعاملی و وجود یک سهامدار ثبت کرد.

میزان سرمایه شرکت با مسئولیت محدود حداقل ۱۰.۰۰۰ لیر می باشد.

شرایط حساب بانکی شرکت با مسئولیت محدود نسبت به دیگر شرکت های موجود در قانون این کشور متفاوت است به طوری که الزاما سرمایه اولیه شرکت را باید در دو حساب بانکی واریز کرد، اولین حساب، حساب ارزی مربوط به شرکت و دومین حساب باید به نام مدیرعامل شرکت باشد. در این نوع شرکت نیز همچون ایران شرکا به میزان سهام موجود در شرکت مسئولیت دارند و در سود و زیان شرکت به نسبت سهم خود شریک اند. این قضیه به هنگام ورشکستگی شرکت نیز حائز اهمیت است به دلیل این که مطالبات شرکا متناسب با سهام آنها می باشد.

نکته ی دیگری که در شرایط این نوع شرکت بیان شده در خصوص انتخاب مدیران برای شرکت است که در این راستا می توانید از شهروندان ترکیه و اتباع خارجی بهره بگیرید و آنان را به عنوان مدیر انتخاب کنید. البته گاها در اساسنامه قید شده که اجازه دارید به مدیر شرکت هیچ گونه سمت هیئت مدیره و سهامی ندهید که با توافق خودتان در اساسنامه ذکر می شود.

باید توجه داشت که هرگونه نقل و انتقال سها باید در دفترخانه اسناد رسمی صورت بگیرد اگر با ثبت این نوع شرکت قصد اخذ اقامت دائم را دارید باید میزان سرمایه شرکت ۱۰۰.۰۰۰ لیر ترکیه باشد و معادل ۲۵% سرمایه شرکت از طریق افتتاح حساب بانکی به نام شرکت تاییدنام شده پرداخت گردد البته ناگفته نماند که بعد از پایان مراحل ثبت شرکت و دریافت روزنامه رسمی مبلغ پول بلوکه شده قابل برداشت است.

شرکت مختلط

یک یا چند نفر اعم از حقیقی یا حقوقی می توانند عضو شرکت باشند. و با هم شراکت کنند هر یک با توجه به میزان سهم الشرکه خود در قبال دیون و قروض شرکت مسئولند. طبق قوانین ترکیه در هنگام ضرر و ورشکستگی همان شرکا مسئول خواهند بود در صورتی که یکی از شرکا شخص حقوقی باشد هنگام ضرر و ورشکستگی نمی تواند مسئولیتی داشته باشد این را قانون ترکیه تعریف می کند.

این قانون ترکیه ست که در ترکیه وضع گردیده که اشخاص حقوقی نمی توانند جزء شرکای ضامن باشند. پر طرفدارترین شرکت ها در ترکیه، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص می باشد.

شرکت تضامنی

با دو یا چند شخص حقیقی ثبت می شود میزان سرمایه این نوع شرکت تعریف خاصی ندارد و شرکا را مجبور به پرداخت تمام قروض و دیون شرکت می باشند حتی اگر دارایی و اموال شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد.

موسسه مالی (صرافی)

این نوع موسسات نیاز به اخذ مجوز های بسیاری دارند و به نوعی شرکت به حساب می آیند و طرفداران زیادی را در ترکیه به خود جذب کرده است.

انواع ثبت شرکت در کشور ترکیه

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

 • مراحلی که برای ثبت شرکت در کشور ترکیه باید بگذرانیم ابتدا اعلام آدرس فیزیکی برای شرکت است که همان طور کهگفته شد آدرس محل سکونت نیز به عنوان اقامتگاه شرکت می توان تعیین کرد، تنظیم اساسنامه طبق قوانین ترکیه تنظیم می شود که با مشورت یک وکیل این امکان فراهم می شود.
 • دریافت کد مالیاتی از اداره ی مالیات ترکیه صورت می گیرد همچنین در اتاق بازرگانی ترکیه شرکت باید تعریف شود.
 • اساسنامه ای که توسط وکیل تنظیم می شود باید در دفترخانه رسمی ثبت شود.
 • انتشار متن آگهی ثبتی شرکت در روزنامه رسمی ترکیه فراموش نشود یکی از نکات حائز اهمیت می باشد.
 • اموری که توسط خود شخص متقاضی صورت می گیرد درخواست پلمپ دفاتر، تاییدیه نمونه امضاء و اخذ گواهی امضاء، مراجعه به دارایی تحویل مدارک درخواستی افتتاح حساب بانکی، انتخاب مشاور مالیاتی برای شرکت در ترکیه

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

در کشور ترکیه ثبت شرکت مزایای فراوانی را به دنبال دارد که مهم ترین آنها بدون نیاز به شریک ترکی اتباع خارجی می توانند با مالکیت تمام در این کشور شرکت ثبت کنند از این رو دیگر نیازی به پرداخت هزینه به شهروندان این کشور به منظور شراکت وجود نخواهد داشت.

ثبت شرکت در ترکیه در شهر استانبول صورت می گیرد زیرا مهم ترین مرکز تجاری ترکیه به حساب می آید با ثبت شرکت در ترکیه امکان افتتاح حساب های ارزی و معاملات تجاری با کشورهای دیگر خواهید داشت منظور از حساب های ارزی کار کردن با واحد پول کشورهای دلار آمریکا، یورو آلمان و لیر ترکیه می باشد. افتتاح حساب بانکی در ترکیه در بانک زراعت بانک صورت می گیرد به عنوان بانک دولتی و بانک خصوصی کشور ترکیه ایش بانک هست که می توانیم افتتاح حساب را در این بانک نیز انجام دهیم.

یکی دیگر از مزایای افتتاح حساب در ترکیه دریافت وام و تسهیلات بانکی می باشد با سود بانکی بسیار کمی پرداخت می گردد. در ترکیه به صاحبان مشاغل و کسب و کار وام با سود ۱.۳۲% پرداخت می گردد و در زراعت بانک ترکیه بدون مسدودی و بلوکه شدن حساب تا سقف ۱۰۰.۰۰۰ لیر ترک با نرخ سود ۱.۳۲% وام پرداخت می شود.

اقامت با ثبت شرکت در ترکیه : با ثبت شرکت در ترکیه از اقامت کوتاه مدت برخوردار می شوید که مدت این اقامت حداکثر ۲ سال است که دو ماه قبل از پایان اعتبار می توانند درخواست تمدید آن را بدهید تا زمانی که شرکت فعال است اگر هشت سال متوالی و مستمر در ترکیه مشغول فعالیت باشید و شرکت فعال باشد می توانید اقامت از طریق ثبت شرکت را به صورت اقامت دائم درخواست بدهید.

همان طور که گفته شد با تاسیس شرکت در ترکیه امکان دریافت اخذ اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه را خواهید داشت. با داشتن پاسپورت ترکیه سفر به ۱۸۶ کشور جهان بدون ویزا امکان پذیر خواهد بود. هزینه ی زندگی در کشور ترکیه بسیار مناسب و قابل پرداخت است. خوشبختانه در ترکیه فرآیند ثبت شرکت از سرعت عمل بالایی برخوردار است و به آسانی صورت می گیرد.

با ثبت شرکت در ترکیه نیازی به داشتن دفتر کار جداگانه نیست بلکه به راحتی می توانید در محل زندگی خود در ترکیه شرکت را به ثبت برسانید و نگران پرداخت مالیات نباشید چرا که در ترکیه نرخ مالیات نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار ناچیز است.

امکان دریافت کارت بازرگانی برای اتباع خارجی در ترکیه وجود دارد که از طریق ثبت شرکت امکان پذیر است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه

 1. ارائه پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ ماهه
 2. ترجمه رسمی مدارک هویتی
 3. داشتن عکس پرسنلی
 4. تاییدیه سفارت ترکیه